3 meglepő dolog, ami segít elengedni az aggódást.
A februári előadásomban az aggódás elengedése volt a téma. A mindfulness, mint tudjuk, nem csak egy szimpla meditációs technika. A mindfulness tanfolyamokon egyfajta szemléletmódot sajátítunk el, melynek közvetlen gyakorlása a meditációk során érhető el. A mindfulness szemléletmódja döbbenetes felismeréseket hozhat az aggódással kapcsolatban. Íme egy rövid összefoglaló, hogyan segíthet a mindfulness az aggódás leküzdésében.
Mit mond a pszichológia az aggódásról?
Egy pszichológus rendkívül sokat tud segíteni abban, hogy felszámoljuk az életünkből a felesleges, túlzott aggódást. Én a sok eszközből és ismeretből, mely az aggódás felszámolására irányul, 3-at emelnék most ki.
1, Fogadd el az aggódó természetedet.
Bámm. Rögtön olyasmibe botlunk, ami a mindfulness alapértékei közé tartozik: az elfogadásba. Az elme szeret előre felkészülni a váratlan, problémás helyzetekre. Ezért sokszor túl óvatos, nem szereti a járatlan utakat. (A túlzott kockázatvállalás általában olyankor történik, amikor elkap minket az elme mohó természete: a szerzés, a pénz vagy siker utáni erőteljes vágy sokszor felülírja a biztonsági tényezőket.)
Tehát jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az elme egyébként is szeret a jövő miatt aggódni. Ezt még megspékelheti saját szorongó természetünk, mely neveltetésünkből, hiedelmeinkből, önbecsülésünk mértékéből és élettapasztalatainkból egyaránt adódik. Bármennyire is szeretnénk, ha lazábbak lennénk, nem vagyunk azok. Ezt fogadjuk el. A kérdés tehát nem az, hogyan szüntessük meg az aggódó gondolatokat. Hanem az, hogy mihez kezdjünk, ha felbukkan egy aggodalmas gondolat.
2, Kérdezed meg magad, hogy hatalmadban áll-e megoldani a problémát.
TE tudod megoldani, vagy segítséget kell kérned valakitől? Van-e megoldása ennek a problémának és most van-e itt az ideje, hogy megoldd?
Az aggódás sokszor képzelt, teljesen fiktív, kitalált dolgok miatt van. Ilyenkor hasznos, ha megkérdezzük, hogy ez egy valós probléma-e vagy sem.
Néha azonban aggódás olyankor is hatalmába kerít minket, amikor van megoldás a problémára, csak mi valamiért nem merjük meglépni. Nem kérünk segítséget, lusták vagyunk elsajátítani a megoldáshoz szükséges ismereteket, képességeket. Ilyenkor halogatunk, ám az elme nem hagy minket békén. Újra és újra elénk tárja az adott problémát, hogy foglalkozzunk vele.
Ezért fontos, hogy ha van a problémának megoldása, akkor viszont tényleg csinálj valamit!
3, Figyeld meg, hogyan hatnak rád az emberek!
Sokszor nem támogató közegben osztjuk meg aggodalmainkat, terveinket, vágyainkat. Fontos szabály, hogy ne oszd meg az aggodalmaidat olyanokkal, akik tovább paráztatnak és keltik benned a szorongást. Sokan nem tudják megfelelően kezelni a szorongásaikat – ők sem téged, sem magukat nem tudják megnyugtatni.
Másik szabály, hogy amennyire lehet, mások aggodalmait ne vedd magadra. Épp elég szorongással ajándékoz meg az elménk így is…
Mindfulness meditációval az aggodalmaskodás ellen
Nem könnyű különbséget tenni, mi az, amiért valóban érdemes aggódni és mi az, ami csupán az elménk fikciói közé tartozik. Sőt, még ha tudjuk is, hogy az, ami miatt szorongunk, merő kitaláció és csak a mi fejünkben van, attól még nem biztos, hogy könnyű ezeket az aggodalmakat elengedni.
A mindfulness meditáció az elengedésről szól. Elengedni a ragaszkodásainkat, elengedni az aggódást nem könnyű. A 8 hetes, 8 alkalmas mindfulness tanfolyamon a kognitív pszichológiával karöltve sajátíthatod el az elengedés művészetét.
Drága Ágneske jelenleg te vagy a mesterem.
Mindent tudok már, amit tanítasz, – mégis szeretem újra hallani.
Pontosítom Eckhardt Tolle kötetének a címét, amit k ö t e l e z ő
olvasmányként írok elő neked: “A Most Hatalma” (3. kötet) alcíme:
“Út a megvilágosodáshoz” Élvezni fogod, nagyon.
Viszonzásként arra kérlek, írd meg nekem a Mindfulness – mesterek nevét,a könyvcímeket és a kiadókat, ha vannak magyar nyelvű kötetek. Szívesen utána olvasnék, de az angolom gyenge. Szeretettel üdvözöllek H.Mariann
Kedves Mariann!
Jó könyvek vannak magyar nyelven is, amit én jó szívvel ajánlok, az a Kiút a boldogtalanságból (édesvíz kiadó), Sweet Corinn Mindfulness (HVG kiadó), Anna Black: Tudatos jelenlét. Utóbbi kettőt nem isemrem, az előst négyszer olvastam.
Üdv:
Hörváth Ágnes
I like the helpful information you provide for your articles. Ill bookmark your blog and check again right here frequently. I am quite certain Ill be informed many new stuff proper right here! Best of luck for the next! kekkcdkddfea
I simply want to tell you that I’m beginner to blogging and site-building and definitely savored this blog. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You definitely have beneficial articles and reviews. With thanks for revealing your blog site.
Kedves Zsuzsa!
A videó MP4 formátumú. Érdemes esetleg számítógépre letölteni és onnan átjátszani a telefonra. Tudom, bonyolult, de ezt látom most hirtelen megoldásnak. Írok a szolgáltatónak, hogy mi lehet a gond a letöltéssel, addig ezt a megoládst tudom elképzelni.
Elnézést a kellemetlenségért, remélem, a kitartásod és a kíváncsiság segít túllépni a technikai nehézségeken.
Üdv:
Horváth Ágnes
mindfulness oktató